czwartek, 10 maja 2012

Karty matematyczne


Dziś przedstawimy Wam kilka gier edukacyjnych 
z wykorzystaniem zwykłej talii kart ;)

Gra 1.

Na początek porządkujemy talie. ( od 1 [as] do 9, resztę odkładamy)
W zabawie bierze udział trójka dzieci - dwóch graczy i sędzia. Sędzia zasiada pośrodku pary z uporządkowaną talia kart przed sobą. Jego zadaniem jest kolejno w tym samym czasie odsłaniać po dwie karty. Natomiast gracze szybko odpowiadają, podając liczbę dwucyfrową którą przedstawiają karty razem (np. 56 ). Sędzia rozstrzyga kto odpowiedział poprawnie jako pierwszy. I tak aż wykorzystamy wszystkie karty.
Wygrywa osoba z większa ilością kart.


Na takiej samej zasadzie można wymyślać inne działania matematyczne np. mnożenie czy dodawanie.
To świetny sposób na sprawdzenie umiejętności liczenia Twojej pociechy !

Gra 2. 

Kolejne matematyczne wykorzystanie kart to "sąsiedzi". Do naszej tali dokładamy 10tki.
Ilość graczy to nie mniej niż trójka dzieci. Jedna osoba tasuje karty i rozdaje wszystkim aż do wyczerpania kart.Zabawa polega na uszeregowaniu kart kolorami i wielkością (od najmniejszej do największej).

Pierwsza osoba kładzie na stół jedną wybraną przez siebie kartę i mówi np.: - Jestem 7mką, jakich mam sąsiadów?
i dzieci po kolei dokładaja tytułowych sąsiadów do kolejno wykładanych kart na stół, aż utworzą się nam 4 uszeregowane ciągi kart.

Teraz pare propozycji dla młodszych dzieci.
Gra 3. 

Gra wzorowana na grze karcianej "Piotruś". Graczy może być od 2 wzwyż, jedna osoba tasuje i rozdaje kolejno karty na wszystkich uczestników. Każdy układa swoje karty tak żeby nikt innych ich nie widział. Wyciąga wszystkie pary jakie ma (również według kolorów), resztę zostawia w dłoni i rozpoczynamy grę. Po kolei, wg wskazówek zegara, każde dziecko ciągnie od drugiego po jednej karcie tak, aby znaleźć parę liczb. Wygrywa ta osoba, która najszybciej pozbędzie się kart.
Gra 4.

To tzw. "Memory"
Liczba graczy jest nieograniczona. Rozkładamy tym razem wszystkie karty z tali, obrazkiem do dołu tak, aby nie było widać co to za liczba bądź figura.

No i rozpoczynamy grę. Każdy po kolei odsłania dwie karty i  szuka pary. I tak aż do momentu, kiedy na stole zabraknie już kart. Wygrywa ten kto zdobędzie najwięcej par.


Tak więc bierzcie karty i "uczcie się" matematyki ;) 
Miłej zabawy !2 komentarze:

  1. Bardzo interesujący sposób na wykorzystanie kart. Gratulacje!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Napewno wypróbuje ten pomysł w zabawie kartami z dziećmi.

    OdpowiedzUsuń